Şerit LED Adaptörü

Günümüzde Şerit led uygulamalarında çok büyük çoğunlukla 12 volt şerit ledler kullanılmaktadır. Aynı zamanda şerit ledler kapalı pakette 5 metrelik makaralarda satılır, ancak kullanım sırasında kesilerek daha kısa veya birleştirilerek daha uzun metrajlarda kullanmak da mümkündür.

Şerit led ile uygulama yaparken adaptör seçimi de önemli bir konudur. Şerit led adaptörü bağlayacağımız yerde toplam led miktarını ledin 1 metresinin çektiği akımla çarparak ilgili adaptör seçimimizi yaparız. Örneğin evimizin tavanında 18 metre led uygulayacağız 5 metrelik 4 paket ledi uç uca lehimleyerek 20 metrelik tek bir led parçası yaparız daha sonra 2 metrelik kısmı kesip ayırarak 18 metrelik ledi tek parça haline tavandaki boşluğa monte ederiz. Eğer ledimiz metrede 0,4 Amper akım çekiyorsa 18×0,4=7,2 Amper toplam yükümüz vardır. Buna göre piyasada bulabileceğimiz şerit led adaptörlerinden 7,5 A veya 8,5A gücünde bir adaptör kullanmak uygun olacaktır. 7,2 ile 7,5 arasındaki akım farkı çok az olduğundan 8,5A seçmek daha emniyetli olacaktır. Voltajı aşmadığınız sürece amper olarak daha büyük güç kaynağı seçmek hiçbir şekilde lede zarar vermez. 1,5Amperlik led yükünü 50Amper ile de besleyebilirsiniz ancak 12 voltluk ledi 24 voltla beslerseniz ledler bozulacaktır.

Uzun metrajlı şerit ledi tek güç kaynağı ile beslerken dikkat edilmesi gereken nokta eşit uzaklıklardan ve 5-10 metrede bir voltaj girişi verilecek şekilde besleme yapılmalıdır. Aksi taktirde bir uçtan beslenen 18 metrelik led diğer uçta sönükleşecektir. Bu durumda 18 metrelik ledi dokuzuncu metreden beslemek veya baş ve son ucun bir araya geldiği durumlarda (yuvarlak veya dikdörtgen gibi) baş ve ucu birleştirip beslemeyi bu birleşme noktasından vermek en uygun besleme yöntemi olacaktır. Şerit led ile ilgili daha fazla teknik bilgiyi şerit led teknik destek sayfalarında bulabilirsiniz.

Reklamlar
Bu yazı ŞeritLED içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s